Výlety Pardubický kraj

Výlety po okolí

Výlety Pardubický kraj

Výlety po okolí

V blízkém okolí najdete několik velmi zajímavých míst, které určitě stojí za vaši pozornost.
Rádi vám poradíme.

Mladějovická úzkokolejka​

Historie těžby uhlí a lupku v oblasti Mladějova sahá až do poloviny 19. století. Po ukončení průmyslového provozu v roce 1991 převzaly areál bývalého šamotového závodu nedaleko Moravské Třebové Průmyslové muzeum Mladějov a Mladějovská průmyslová dráha. V prostorách Průmyslového muzea si můžete prohlédnout různé typy parních i motorových lokomotiv, drezín a dalších průmyslových exponátů.

Vzdálenost autem nebo na kole 20 km.

Zámek Moravská Třebová​

Zámek v Moravské Třebové patří k nejvýznamnějším renesančním památkám ve střední Evropě. Na konci 15. století se zde vůbec poprvé v českých zemích objevily moderní renesanční prvky a na začátku 17. století vznikla tři manýristická křídla podle plánů italského stavitele. Zámek proto nechybí v žádné české učebnici dějin umění.

Vzdálenost autem nebo na kole 13 km.

Hrad Bouzov​

Založení hradu se datuje do počátku 14. století. Hrad často měnil majitele až do roku 1695, kdy ho získal řád německých rytířů. Až do počátku 20. století se o něj nikdo moc nestaral. V roce 1901 vypracoval německý profesor techniky plán na přestavbu. Hrad byl přestaven ve stylu pozdní gotiky. Díky přestavbě získal podobu typického pohádkového hradu. Stal se dějištěm pohádek Pyšná princezna a Princezna Fatanghiro.

Vzdálenost autem nebo na kole 35 km.

Javoříčské jeskyně​

Jeskyně se rozkládají v podzemí u obce Slavětín u Litovle. Jeskyně nabízí téměř 4 km chodeb, z nichž je 788 metrů přístupných veřejnosti. Nachází se zde i mnoho propastí, které dosahují hloubky až 60 metrů. Nalezneme zde mnoho krásných krápníků a vyskytují se zde i krápníky zvané heliktity, které jsou zvláštní, tím, že rostou proti zákonům gravitace.

Vzdálenost autem nebo na kole 45 km.

Mohelnice​

Návštěvníci zde najdou řadu kulturních památek, zajímavých turistických tras, krytý bazén a v areálu městských sadů rovněž dětské dopravní hřiště a minigolf.

Vzdálenost autem nebo na kole 23 km.

Zámek Úsov​

Dnes znám spíše jako lovecko-lesnické muzeum. Nabízí expozice mnoha druhů živočichů od hmyzu až po šelmy. Původní hrad byl postaven v polovině 13. století, ten byl po dobytí a poničení švédskými vojsky v 17. století přestavěn na barokní zámek. Této přestavby se ujal italský architekt Domenico Martinelli. Expozice muzea, kromě živočichů všech možných druhů, nabízí také ukázky pytláckých zbraní. Dále zde najdeme galerii L. Bartoše, významného šumperského malíře.

Vzdálenost autem nebo na kole 32 km.